Middle School Math

What do you remember from math in middle school?
TIMES PLAYED371
RATING7.75
TIMES RATED22
POPULARITY6.89
CREATED BYtiger411
DIFFICULTYEASY

1
These are Jenny's math test scores: 98, 87, 82, 95, 93, 81, 100. What is the average? Round to the nearest whole number.
  • 93
  • 92
  • 91
  • 95
  • 2
    You can purchase 14 tickets for $21 at a musuem. How much is 1 ticket?
  • $1.50
  • $1.00
  • $2.00
  • $1.25
  • 3
    Lindsay's cheerleading squad is purchasing new uniforms. The uniforms cost $75. There are 21 cheerleaders on the squad. What is the total amount?
  • $1375
  • $1575
  • $1675
  • $1475
  • 4
    (32 x 8) + 104 - 27
  • 378
  • 387
  • 324
  • 333
  • 5
    Continue this pattern: 144, 121, 100, 81, 64
  • 49
  • 47
  • 45
  • 48
  • 6
    Miley had 15 pieces of gum. She wants to share the pieces of gum with her 2 friends. How many pieces of gum will each of the recieve?
  • 7.5
  • 5
  • 30
  • 45
  • 7
    Zachary and Geoffry have a circular garden. They want to find the circumference of the garden. If the garden has a radius of 5.3 ft., what is the circumference? (pi=3.14)
  • 16.642 ft.
  • 33.382 ft.
  • 33.284 ft.
  • 32.889 ft.
  • 8
    At the Uwashem Laundromat, one load to wash is $1.35. Mariah had to wash 3 loads. What is the total amount she has to pay?
  • $3.05
  • $1.38
  • $1.05
  • $4.05
  • 9
    One gallon of gas cost $2.79. A truck averages 15 miles to the gallon. If the truck has to go 165 miles, how much will gas cost?
  • $30.69
  • $41.85
  • $32.69
  • $418.5
  • 10
    Janice went to a store in the mall. At the the store she bought 6 items. She bought one pair of flip-flops that cost $6. She bought 2 pairs of jeans that cost $23 each. She bought 3 shirts that cost $15 each. How much does she owe?
  • $100
  • $97
  • $44
  • $64
  • Unanswered questions will be marked as wrong